Portal InfoGZM – dane o Metropolii w jednym miejscu!

Portal InfoGZM zadebiutował we wrześniu 2019 roku (więcej informacji tutaj). Od tego czasu baza informacji zgromadzonych na portalu znacznie się poszerzyła, wprowadzone także zostały nowe funkcjonalności. Dlatego też, przygotowaliśmy dla Państwa cykl informacji o InfoGZM oraz najważniejszych analizach i danych tam zgromadzonych. Dzisiaj przypomnimy założenia portalu oraz jego główne możliwości.

Portal InfoGZM to narzędzie gromadzenia, udostępniania i wizualizacji danych publicznych dla GZM i jej gmin członkowskich, które daje możliwość prowadzenia wszechstronnych analiz, trendów i procesów. Służy również do badań porównawczych całej Metropolii i poszczególnych gmin. W jednym miejscu zgromadzone są różnego typu informacje, m.in. w zakresie danych demograficznych, gospodarczych, budżetowych, środowiskowych czy przestrzennych. Zbierane i opracowywane dane prezentowane są m.in. za pomocą: map, kartogramów, wykresów, raportów i infografik.

gzm2.png

InfoGZM zawiera także wykaz materiałów sporządzanych dla GZM i na temat GZM, a także opracowania własne, jak np. interaktywne mapy dotyczące przepływów ludności związanych z zatrudnieniem, mapowe zbiorcze zestawienie kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin GZM (na bazie 41 obowiązujących studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego), czy też informacje na temat programów rewitalizacji.

Głównym źródłem danych które prezentowane są na InfoGZM jest Główny Urząd Statystyczny, ale wykorzystywane są również informacje z innych źródeł, jak np.: gminne biuletyny informacji publicznej, Regionalna Izba Obrachunkowa, Ministerstwo Finansów i budżety gmin, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Państwowy Instytut Geologiczny.

Podstawowe informacje o Metropolii i gminach GZM zebrane zostały w zakładce InfoMapa. Można tam znaleźć dane dot. populacji, powierzchni, włodarzy, a także odnośniki do stron www oraz BIP każdej gminy członkowskiej. Zakładka Analizy to zbiór map, raportów oraz opracowań autorsko przygotowanych przez Departament Strategii i Polityki Przestrzennej GZM, na temat konkretnych kwestii tematycznych, pozwalających na monitorowanie sytuacji i rozwoju GZM.  Z kolei w zakładce Publikacje umieszone zostały opracowania przygotowane dla GZM, rankingi oraz inne materiały i przydatne linki.

Wyjątkowa sytuacja, którą stanowi epidemia COVID-19, przyczyniła się do utworzenia podstrony, gdzie umieszczono zbiór informacji i zaleceń dotyczących nadzwyczajnych warunków oraz statystyki zachorowań w GZM, które są codziennie monitorowane i aktualizowane.

Najszersza baza informacji o gminach GZM znajduje się w zakładce Statystyki. Zostało tam zebranych ponad 200 zbiorów danych w pięciu grupach tematycznych: demografia, finanse, gospodarka, infrastruktura, środowisko. Dane dotyczą m.in. takich zagadnień jak: migracje, budżety gmin, bilanse skonsolidowane, podmioty gospodarcze według liczby zatrudnionych i profilu działalności, drogi rowerowe czy tereny zieleni.

gzm mapka.jpg

Po wybraniu z menu interesującego obszaru tematycznego w głównej części okna wyświetlony zostanie kartogram, a w panelu z lewej strony - wykres (Patrz rys. powyżej – oznaczone na obrazku elementy zostały opisane w tekście z zaznaczeniem, do którego punktu się odnoszą).

Z listy rozwijanej (1) można wybrać jakie dane z danego zbioru chcemy wyświetlić. Istnieje możliwość zmiany sposobu prezentacji danych w panelu po lewej stronie z wykresu (który ładuje się domyślnie) na tabele (2). W tabeli przedstawione są wartość danego wskaźnika, a także zmiana rok do roku (którą możemy wyświetlić na kartogramie) oraz dynamika zmian (5). Po wybraniu z mapy konkretnej gminy, mamy możliwość zobaczenia, jak sytuacja w danym temacie wyglądała w latach wcześniejszych, a także porównywania gmin między sobą (6). Portal oferuje także możliwość modyfikacji wyświetlanego kartogramu (7 i 8) – zmiany palety kolorów oraz metody klasyfikacji danych, która umożliwia zmianę granic przedziałów oraz liczbę klas.  Ułatwione zostało także udostępnianie wybranej statystyki: kliknięcie właściwej ikony (3) powoduje skopiowanie linku do schowka, co sprawia, że osoba, która otrzyma od nas link zobaczy ten sam widok, który przygotowaliśmy – ze wszystkim modyfikacjami w zakresie wyświetlania; jeśli chcemy wykorzystać dane do własnych obliczeń można pobrać każdy ze zbiorów (4). Już niedługo w zakładce Statystki pojawią się także dane dotyczące edukacji, kultury i oświaty. 

Portal InfoGZM stale się rozwija. Planujemy nowe publikacje oraz nowe funkcje. Mam nadzieję, że portal będzie przyciągał coraz więcej użytkowników poszukujących rzetelnego źródła danych o Naszej Metropolii. To wspaniała i bogata baza informacji, która jest wykorzystywana w bieżących pracach Urzędu Metropolitalnego i która z pewnością przysłuży się przy tworzeniu Strategii Rozwoju GZM. InfoGZM to jednak tylko narzędzie prezentowania danych. Największą pracę i wartość stanowi ich zebranie w jednym miejscu, przygotowanie i wykonanie na ich podstawie analiz zjawisk zachodzących w Metropolii. To zadania realizowane przez Departament SP w ramach projektu Metropolitalne Obserwatorium Społeczno-Ekonomiczne – mówi Danuta Kamińska, Wiceprzewodnicząca Zarządu GZM.

Zapraszamy do odwiedzenia portalu InfoGZM!

Portal InfoGZM – opracowany i prowadzony przez Departament Strategii i Polityki Przestrzennej GZM - stanowi integralny element jednego ze strategicznych działań GZM, czyli Metropolitalnego Obserwatorium Społeczno-Ekonomicznego. Celem Obserwatorium jest monitorowanie zmian i procesów zachodzących w Metropolii oraz gromadzenie danych, które potencjalnie mogą wspierać proces programowania rozwoju społeczno-gospodarczego GZM.

powrót